Beslenme ve Diyet

Ana Sayfa Beslenme ve Diyet
Şeker Hastalığı, Diyabet

Vücudumuzda insülin hormonu yiyeceklerle aldığımız şekeri kandan dokulara taşımakla görevlidir. İnsülin hormonun yetersizliği veya kullanılmaması sonucunda kandaki şeker dokulara geçemez. Yani kan şekeri yükselir ve şeker hastalığı oluşur.

Muz Nasıl Tüketilmeli?

Şeker hastası bir danışanım sosyal medyada olgun muzun daha faydalı olduğuna dair bir yazı okumuş. Ham muzun zararlı olduğu sonucuna varmış. Öncelikle olgun muz ile ham muz arasında kalori farkı olmadığını ve ikisinin de kan şekerini yükseltme özelliğinin yani glisemik indeksinin birçok meyveye göre yüksek olduğunu belirteyim.

Çinko Vücudumuzda Neler Yapıyor?

Adını sıklıkla duymasak da çinko minerali vücudumuzda birçok olayın gerçekleşmesinde etkilidir. Tüm iskelet sistemi, dokular ve vücut sıvılarında yer alır. Bağışıklık sisteminde, yara iyileşmesinde, koku ve tat duyularının gelişmesinde, protein ve karbonhidrat metabolizmasında görev alır.

Ramazan Ayı Sonrası Nasıl Beslenilmeli?

Ramazan ayında iftar- sahur arasındaki sürenin azlığı, iftar saatinin geç olması ve son yıllarda artan ev dışı sahur yemekleri ile oruç tutanların da oruç tutmayıp iftarlara iştirak edenlerin beslenme düzenleri değişmektedir. Ramazan ayında ve sonrasında kilo atışı ile ilgili şikayetler artmaktadır.

Ödem

Özellikle yaz aylarında sıcaklıkların artması ile sıklıkla duyduğumuz bir kelimedir ödem.Özellikle kadınları ve yaşlıların daha çok şikayet ettiği bir konudur.Peki nedir bu ödem ? Aslında dokulardaki sıvı artışıdır.

Mide Dostu Besinler

Besin çeşitlerimizin artması, işlenmiş gıdaların hayatımıza girmesi , kızartma ve kavurma gibi besinlerin tüketiminin artması , daha çok lezzet verici kullanılması ile birlikte mide ile ilgili sorunlarımız da artmaktadır.

Metabolizma Nasıl Çalışır?

Metabolizmam çalışmıyor veya yavaş çalışıyorç Çabuk kilo alan ve zor zayıflayan kişilerin sıklıkla kullandığı cümledir. Vücudumuzun çalışması için gerekli olan yakıt yediğimiz ve içtiğimiz besinlerle alınan protein, yağ ve karbonhidratın enerjiye dönüşmesi ile sağlanır.

Oruç Tutarak Kilo Verilir mi?

Oruç tutarak kilo vermek kilo fazlalığı olan herkesin aklına gelen bir fikirdir.Ancak çok uzun süre aç kalınması, su tüketiminin azalması, gün içinde ve iftar sonrası hareketsizlik , günlük alınması gereken kalorinin hepsinin akşam alınması kilo vermeyi zorlaştıran sebeplerdir.

Protein Tozu Kullanılmalı mı?

Havaların ısınması ile özellikle gençler spora daha çok zaman ayırıyorlar. Beraberinde bir kas yapma merakı da geliyor. Gittikleri spor merkezleri veya arkadaşları mutlaka kas yapmaya yardımcı olduğu iddia edilen bir besin desteği önerisinde bulunuyorlar.

Probiyotik Besinler

Son yıllarda kronik hastalıklar ile bağırsak dengesi arasındaki ilişkiyi gösteren onlarca araştırma yapılmıştır.Bu çalışmalarla birlikte günlük hayatımızda ve besin tüketimimizde probiyotik ürünler daha çok yer almaya başlamıştır.Peki nedir bu probiyotikler?

Kolestrol

Günümüzde dünya nüfusunun %25’i kalp damar hastalıklarından etkilenmektedir. Ülkemizde de önemli bir sorun olan kalp damar hastalıklarının görülme durumu 50 yaş üstündeki yetişkinlerde %12-15 arasında değişmektedir.

Kurubaklagiller

Geleneksel Anadolu yemeklerinde yıllardır kurubaklagil kullanılıyor. Değerli hocam Prof. Dr. Ayşe Baysal 80’li yıllarda mercimeğin faydalarını televizyonda anlattı ve uzun yıllar konuşuldu. Bence kurubaklagillerin değerli besinler olduğunu ilk o zaman fark etmeye başladık.